شعار سازمان ملل؛ هرکس اینترنت نداند، بیسواد است!

شعار سازمان ملل؛ هرکس اینترنت نداند، بیسواد است!

اینترنت یک شبکه جهانی از رایانه هاست که باعث می شود کاربران در سراسر جهان اطلاعات و منابع خود را به اشتراک بگذارند و معامله های تجاری انجام دهند.اینترنت در واقع از اتصال مجموعه ای از شبکه های کوچک و بزرگ تشکیل شده هر میزبان(هر رایانه که به اینترنت وصل شده است) به شماری از رایانه های دیگر وصل است. هنگامی که کاربر اینترنت برای دستیابی به اطلاعات و خدمات، به اینترنت وصل می شود می گوییم کاربر آنلاین است.

اینترنت از چندین رایانه تشکیل شده است، از یک رایانه شخصی که در خانه یا اداره است تا ابررایانه هایی که توسط دولت یا پژوهشگران استفاده می شوند که توسط یک روش ارتباطی به هم وصل شده اند که به آن پروتکل می گویند.

انتقال اینترنت از راه شبکه های فیبر نوری پرسرعت انجام می شود که شبکه های سراسر جهان را به هم وصل می کند.این شبکه های پرسرعت، که بدنه اینترنت را فراهم می کنند،چند حامل ارتباطی دارند.

کاربردهای اینترنت

اینترنت بسیاری از کارها را آسان تر کرده است، برای نمونه می توانید در خانه خود بنشینید به اینترنت وصل شوید و خریدهای روزانه خود را انجام دهید. به جای رفتن در بانک و صف های طولانی با استفاده از اینترنت کارهای بانکی خود را انجام دهید. اینترنت سبب شده که در وقت و انرژی انسان صرفه جویی شود.

از جمله این کاربردها میتوان به

  • خرید اینترنتی
  • بانکداری الکترونیک
  • تجارت الکترونیک
  • کتابخانه الکترونیک
  • گفتگوهای اینترنتی
  • رایانامه(email)
  • مجله های الکترونیکی
  • پرداخت اینترنتی

اشاره کرد. برای برخورداری از مزیت های ایمیل ،وب و… ابتدا باید کامپیوتر خود را به اینترنت وصل کنید. دستیابی به اینترنت در سازمانهای متفاوت مانند کتابخانه ها، مدارس و محیط کار متفاوت است مثلا برخی از کتابخانه های عمومی کامپیوترهایی دارند که به اینترنت وصل هستند و همه می توانند از آن استفاده کنند.بیشتر شرکت ها دستیابی به اینترنت را برای کارمندان خود فراهم می کنند. دانشجویان نیز در مرکز کامپیوتر دانشگاه به اینترنت دستیابی دارند.

کامپیوترهای کتابخانه ها، مدارس، دانشگاه ها و سازمان های دیگر توسط کابل به شبکه داخلی یا محلی Local area network)) LAN وصل میشوند. پس کاربران می توانند داده و منابع، مانند پرینتر را به اشتراک بگذارند. هنگامی که سازمان شبکه محلی  خود را مستقیما به اینترنت وصل کند همه رایانه های روی شبکه LAN به اینترنت دستیابی خواهند داشت.

وب سایت:

امروزه وب شامل میلیون ها وب سایت است، یک وب سایت تجاری یا وب سایت یک شرکت شامل چندین صفحه است که صفحه خانه یا آغازه آن (Home page) شامل اطلاعات معرفی و لینک هایی به صفحه های دیگر وب سایت است. برای رفتن به صفحه های دیگر باید لینک مربوطه را کلیک کنید تا صفحه آن باز شود . این صفحه ها می توانند شامل اطلاعاتی در مورد فرآورده، سرویس ها،کارمندان، تاریخچه شرکت و… باشند.

مرورگر اینترنت:

مرورگر اینترنت یک نرم افزار است که برای دستیابی و دیدن صفحه های وب از آن استفاده می شود.چندین مرورگر اینترنت وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از Chrome,Firefox,Opera,InternetExplorer.

 

از جمله مواردی که در دوره ICDL  در ارتباط با اینترنت فرامی گیریم :

اینکه چگونه سرچ کنیم، چطور اگر بخواهیم  به فیلم ،آهنگ دسترسی داشته باشیم دانلود کنیم، یا چطور عکس دلخواه خود را در کامپیوتر ذخیره کنیم.

مورد بعدی اینکه با محیط ایمیل آشنا شویم برای نامه زدن های اداری،دوستانه، یا دانشجویان برای ارتباط با اساتید و فرستادن تحقیقات برای استاد و…

اینکه چگونه امضای دیجیتال برای ایمیل های خود ایجاد کنیم که مخصوصا در ایمیلهای کاری حتما مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی احترام محسوب می شود.

مورد بعدی ایجاد contact در محیط ایمیل می باشد که حتی می توان با ایجاد گروه و دسته بندی مخاطبین کار را راحت تر کنیم.

با برخی از نرم افزارهایی که گوگل به صورت رایگان در اختیار ما گذاشته آشنا میشویم.

و مواردی دیگر که گذراندن دوره ICDL امکان آشنایی ما با اینترنت و نرم افزارهای کاربردی مرتبط با آن را فراهم می کند که بسیار مورد نیاز برای ورود به بازار کار و ماندگاری در شغل مورد نظر ما می باشد.

جمع بندی آنچه گفته شد:

اینترنت یک شبکه جهانی از رایانه هاست که امکان ارتباط بین کاربران را در سراسر جهان فراهم می آورد و کاربران می توانند منابع خود را با هم به اشتراک بگذارند و معامله های تجاری انجام دهند. اینترنت دنیایی از اطلاعات است که در تمام زمینه ها میتوانید از آن استفاده کنید. چنانچه بخواهید طراحی سایت برای راه اندازی سایت شخصی خود برای رونق کسب و کارتان را هم فرا بگیرید باید حتما آشنایی قبلی با محیط اینترنت را داشته باشید که با شرکت در دوره های ICDL با بخشهایی از این دنیای گسترده آشنا شده و کار با آن را فرا می گیرید.

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است