درآمد بیشتر،آینده ای بهتر با برنامه نویسی!

درآمد بیشتر،آینده ای بهتر با برنامه نویسی!

زهرا عقیلی

برای علاقه مندان به رایانه و به خصوص زبان های برنامه نویسی بررسی تاریخچه این زبان ها از گذشته تا به امروز می تواند جالب باشد. از اونجایی که هر چیزی تاریخچه ای داره زبان های برنامه نویسی هم ازاین قائده مستثنی نیستند پس اگر می خواهید با تاریخچه زبان های برنامه نویسی بصورت مختصرآشنا شوید با آموزشگاه کامپیوتر تمدن همراه باشید.

اولین زبان های برنامه نویسی تا حدودی زبان هایی بودند که برای انسان ها به راحتی قابل فهم نبودند و بیشتر به سبک ماشین ها حرف می زدند اما با گذشت زمان زبان های برنامه نویسی روی کار آمدند که درک آن زبان ها برای انسان راحت تر بود.

آموزش کامپیوتر در بهترین آموزشگاه کامپیوتر غرب تهران

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی از جمله ویژگیهای مهم و در عین حال پنهان نرم افزارها،اپلیکیشن های دیجیتال  و وب سایت ها می باشد که ما روزانه از آن استفاده می کنیم.از ارکان اصلی هر صنعتی استفاده از رایانه و فناوری دیجیتال است و از جمله مهمترین مهارت ها امروزه یادگیری برنامه نویسی است که از این زبان های برنامه نویسی در طراحی وب سایت،انواع اپلیکیشن ها و کارهای دیگر استفاده می شود.

زبان برنامه نویسی یک زبان مصنوعی انگلیسی هست که برای بیان محاسباتی که توسط یک ماشین(مثل رایانه) قابل انجام است،طراحی شده است.

در واقع این زبان ها روشی برای تعامل بین انسان و رایانه محسوب می شوند.

هر زبان برنامه نویسی دارای یک محیط نرم افزاری برای وارد کردن متن برنامه،اجرا و رفع اشکال و کامپایلر آن می باشد.اولین زبان برنامه نویسی به قبل از تاریخ رایانه برمی گردد و برای هدایت ماشین هایی مثل نوازنده های پیانو و دستگاههای نساجی اتوماتیک بکار میرفت.

با اینکه نمی توان به صورت قطعی گفت ولی نام اولین زبان برنامه نویسی Plankalalkul می باشد که توسط یک مهندس آلمانی به نام Konard Zuse ابداع شد که خوب مخاطبین رو چندان جذب نکرد.

زبان هایی که بعد از آن به وجود امدند هم Lisp،Fortan بودند که نسبتا این دو زبان بهتر توانستند مخاطب را جذب کنند و بعد از این زبان ها هر ساله در زمینه رایانه صدها زبان برنامه نویسی خلق می شد.

از جمله ویژگی هایی که برای تشکیل یک زبان برنامه نویسی مهم می باشد،می توان به این موارد اشاره کرد:

  • هدف:زبان های برنامه نویسی این امکان را به انسان ها می دهند که از طریق دستورهایی که برایشان تعریف شده بتوانند با ماشین ها ارتباط برقرار کنند،مثلاً بعضی از زبان ها برای یک دستگاه نوشته می شود تا بتوان با آن دستگاه دیگری را کنترل کرد.مثل برنامه Post script که توسط برنامه دیگری برای کنترل نمایشگر یا چاپگر بوجود می آید.
  • کاربرد:زبان برنامه نویسی زبانی است که برای نوشتن برنامه های رایانه ای بکار می رود،به این صورت که رایانه را برای انجام محاسبات و یا اجرای الگوریتم و یا کنترل دستگاههای خارجی مثل ربات،چاپگرو…درگیر می کند.
  • توان بیانگر:نظریه محاسبات،زبان های برنامه نویسی رو به وسیله محاسباتی که توان بیان آن ها را دارند طبقه بندی می کند.
  • ساختارها:زبان های برنامه نویسی ممکن است که ساختارهایی برای تعریف و تغییر داده ساختارها یا کنترل جریان اجرا داشته باشند.
  • زبان برنامه نویسی باید تمام مفاهیم و ساختارهای عمومی را پوشش بدهد.
  • از ویژگی های مهم دیگر برای یک زبان برنامه نویسی خوب این است که قابلیت حمل داشته باشد یعنی وقتی برنامه از یک ماشین به ماشین دیگر انتقال داده می شود مثل بار اول بدون هیچ مشکلی اجرا شود.
  • زبان باید پایدار بماند،هم به صورت مفهومی و هم به صورت نگارشی،چون اگر اتفاقات ناخواسته یا خطاهای منطقی رخ بدهد با این زبان که پایدار نیست و همینطور قابل فهم نیست دچار مشکل می شویم.
  • یکی دیگر از ویژگی های زبان برنامه نویسی خوب می توان به گزینه امنیت اشاره کرد. یک زبان ایمن تولید یک محصول مستحکم تر و اشکال زدائی آن راحت تر انجام می شود.

خوب در اینجا قصد داریم چند تا از زبان های آینده دار برنامه نویسی رو معرفی کنیم.

آموزش دوره icdl و فتوشاپ در آموزشگاه کامپیوتر تمدن

این زبان ها هم جوانب مثبت و هم جوانب منفی دارند،اما به هر حال از هر کدام از این زبان های برنامه نویسی در جای مورد نظر و خاص خود استفاده می شود.

1:پایتون(Python)اموزش کامپیوتر-اموزشگاه کامپیوتر-اموزش فتوشاپ-اموزش icdl

این زبان درهوش مصنوعی،مدیریت سرور،تحلیل داده ها،هک و همچنین توسعه برنامه های تحت وب کاربرد دارد.

2:جاوا(Java)

نرم افزارهای تجاری مهم مثل بورس سهام آمریکا،بخشهایی از گوگل،سایت آمازون و سیستم عامل اندروید با کدهای جاوا ساخته شده اند.

3:جاوا اسکریپت(Java script)

از مهمترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی چند منظوره است.

4:++C/#Cاموزش کامپیوتر-اموزشگاه کامپیوتر تمدن

برنامه آفیس و بسیاری از بازی های کامپیوتری شناخته شده با این دو زبان ++c و#c نوشته شده اند.

5:روبی(Ruby)

شبکه اجتماعی محبوب توئیتر هم به زبان روبی نوشته شده است.

6:سوئیفت(Swift)

از امن ترین زبان های برنامه نویسی که توانسته بسیاری از برنامه نویسان MacوIos را به سمت خودش بکشاند.

7:PHPاموزش ویندوز-ورد-اکسل-پاورپوینت-فتوشاپ-اموزشگاه کامپیوتر

بسیاری از سایت های مهم مثل وردپرس،فیس بوک و ویکی پدیا با این زبان نوشته شده اند.

8:زبان برنامه نویسی گولنگ(Golang)

این زبان از جمله زبان هائیست که توسط شرکت گوگل ارائه شده و با استفاده از آن میتوان هر نوع نرم افزاری را پیاده سازی کرد.سادگی این زبان باعث تمایز آن نسبت به زبان های دیگر است.

اموزش آفیس-اموزشگاه کامپیوتر غرب تهران-اموزش فتوشاپ-اموزش icdl

9:متلب(Matlab)

در واقع متلب برای استفاده مهندسان و دانشمندان طراحی شده است و از جمله کاربردهای آن میتوان به پردازش سیگنال و مخابرات، پردازش فیلم و تصویر، امور مالی محاسباتی اشاره کرد.

جمع بندی:

از آنجایی که باید راهی برای گفتگو با کامپیوترها پیدا می شد تا بتوان با آن ها کار کرد و از آن ها استفاده کرد متخصصان زبان های برنامه نویسی را ابداع کردند تا بتوان با کامپیوترها گفتگو کرد. نسل اولیه این زبان ها چون یادگیری و بکارگیری سختی داشتند اصطلاحاً زبان های سطح پائین بودند اما با گذشت زمان زبان های جدیدی توسط متخصصان بوجود آمد که آموختن و بکارگیری آن ها راحت بود.

برنامه نویسی اگر بصورت حرفه ای انجام شود از پردرآمدترین مشاغل در ارتباط با فناوری در دنیای امروزی می باشد،چرا که کسب و کارها بیشتر به سمت دیجیتال و آنلاین پیش رفته اند و نیاز بازار کار به برنامه نویسان افزایش یافته است. پس میتوان با یادگیری این مهارت و تجاربی که در این مسیر کسب می کنید به آینده روشنی در این شغل دست پیدا کنید و شغل پردرآمدی داشته باشید.

شرکت در دوره های کامپیوتر آموزشگاه کامپیوتر تمدن حضوری و آنلاین

خرید پکیج دوره های آموزش کامپیوتر آموزشگاه کامپیوتر تمدن

 

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است