مزایای آشنایی با ICDL در مصاحبه شغلی

مزایای آشنایی با ICDL در مصاحبه شغلی

امروزه آشنایی با ICDL از ضروری‌ترین مهارت‌ها به شمار می‌آید و نشان دهنده میزان مهارت فرد در کار با سیستم کامپیوتری است. مدرک بسیار معتبر icdl یا گواهینامه بین‌المللی کاربری کامپیوتر دارای دو سطح مقدماتی و پیشرفته است. برخورداری از این مدرک یکی از شرایط لازم برای پذیرش در شرکت‌ها است؛ چراکه کامپیوتر ازجمله اصلی‌ترین ابزارهای ارتباطات محسوب می‌شود و افراد جویای کار باید مهارت‌های ابتدایی کار با کامپیوتر را بلد باشند تا پذیرش شوند. بنابراین از مزایای اشنایی با ICDL در مصاحبه شغلی می‌توان به بروز بودن، افزایش کارایی و افزایش اعتماد به نفس افراد هنگام کار با کامپیوتر اشاره کرد.

اهمیت یادگیری کامپیوتر در فرصت های شغلی

به دلیل کاربرد فراوان سیستم‌های کامپیوتری در اکثر شغل‌ها، افراد باید مهارت‌های لازم مرتبط با کامپیوتر را بلد باشند و بتوانند با نرم‌افزارهای کامپیوتری کار کنند. بنابراین افراد برای پیشی گرفتن از رقبا و تکمیل رزومه‌های کاری باید مدرک ICDL را نیز در نظر بگیرند. باتوجه به تضمین مهارت‌های کامپیوتری افراد، سطح توانایی افراد از کار با کامپیوتر، کاهش هزینه‌های پشتیبانی IT و عدم اتلاف وقت برای آموزش مهارت‌ها به نیروها یادگیری کامپیوتر در فرصت‌های شغلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مزایای اشنایی با ICDL در مصاحبه شغلی

به طور کلی مزایای آشنایی با icdl و داشتن مدرک آن در مصاحبه‌های شغلی به شرح زیر است:

 • امتیازی مثبت در رزومه شغلی
 • مدرکی بین‌المللی و معتبر و مورد قبول اکثر شرکت‌های خصوصی، دولتی، موسسات و سایر
 • کاهش هزینه‌های پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری
 • افزایش سطح توانایی فناوری اطلاعات شرکت
 • عدم اتلاف وقت برای کارهای غیرموثر IT
 • افزایش اعتماد به نفس و مهارت‌های بیشتر در افراد از طریق کار با کامپیوتر

هدف از دریافت مدرک ICDL

افزایش توانایی‌های فردی در حوزه فناوری اطلاعات و سیستم‌های کامپیوتری و افزایش کارایی و بازدهی عملکرد سازمان‌ها در فناوری اطلاعات از جمله اهداف مهارت‌هایicdl  است. با یادگیری این مهارت‌ها افراد می‌توانند با تجهیزات سخت افزاری و اطلاعات نرم‌افزاری سیستم‌های کامپیوتری به طور کامل آشنا شوند و دانش خود را در این راستا افزایش دهند. مدیریت فایل‌های کامپیوتری، کار با کامپیوتر و سیستم عامل و تغییرات در تنظیمات ویندوز مباحثی هستند که پس از کسب مهارت‌های icdl می‌توانند آن‌ها را انجام دهند.

آشنایی با مهارت‌های هفتگانه ICDL و مزایای آن‌ ها در مصاحبه شغلی

مهارت icdl خود شامل 7 مهارت آشنایی با فناوری اطلاعات (IT)، مقدمه‌ای بر ویندوز (Windows)، آشنایی با ورد (word)، آشنایی با (Excel)، آشنایی با (Access)، آشنایی با شبکه اینترنت و پست الکترونیک و آشنایی با پاورپوینت (PowerPoint) است که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم:

فناوری اطلاعات (IT)

آی تی یا فناوری اطلاعات، یکی از مهارت‌هایی است که در کسب و کارها اهمیت بسیاری دارد. مطالعه، پشتیبانی، طراحی و مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و داده‌های رایانه‌ای از جمله مفاهیم مهم در حوزه آی تی هستند.

 مقدمه‌ای بر ویندوز (Windows)

ویندوز سیستم عاملی گرافیکی است که امروزه در اکثر سیستم‌ها مانند کامپیوتر، موبایل، تبلت و مواردی دیگر نصب می‌شود. در این مهارت افراد به طور کامل با محیط ویندوز و نحوه کار با آن آشنا می‌شوند و می‌توانند فعالیت‌هایی مانند کپی، انتقال، حذف، تغییر تنظیمات و … را انجام دهند.

 آشنایی با ورد (Microsoft Office Word)

یکی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای مورد استفاده word است که در انواع سیستم‌ عامل‌ها قابل نصب می‌باشد. افراد در این مهارت نحوه ایجاد فایل word، قالب بندی، جدول بندی، اضافه کردن تصاویر، وارد کردن shape و بسیاری از موارد دیگر را می‌آموزند.

 آشنایی با (Microsoft Office Excel)

علاوه بر word، نرم‌افزار Excel نیز بسیار پرکاربرد است و در زمینه‌های محاسبات امور مالی، برنامه‌ریزی، کنترل و گزارش دهی، تجزیه و تحلیل اعداد، ترسیم نمودارها، تهیه لیست‌های مختلف، تهیه نمودارهای مختلف، خودکار کردن برخی فعالیت‌های تکراری از آن استفاده می‌شود. بنابرایی از مزایای آشنایی با icdl در مصاحبه شغلی می‌توان به برخوداری از اطلاعات و دانش کافی در زمینه نرم‌افزارهای کاربردی مانند Excel اشاره کرد؛ و باتوجه به کاربردی بودن این نرم‌افزار شانس افراد برای پذیریش در کار افزایش خواهد یافت.

 آشنایی با (Microsoft Office Access)

از دیگر مهارت‌های هفتگانه icdl آشنایی با Access است. افراد با یادگیری این نرم‌افزار می‌توانند به سیستم مدیریت داده‌ها، تولید بانک‌های اطلاعاتی و مدیریت آن‌ها تسلط پیدا کنند.

آشنایی با شبکه اینترنت و پست الکترونیک (Email)

کار با اینترنت، انتقال سریع اطلاعات و داده‌ها و دریافت آن‌ها از دیگر مهارت‌هایی است که باید در icdl آن‌ها را یاد گرفت. افرادی که مهارت کار با اینترنت را یاد می‌گیرند می‌توانند جستجوهای اینترنتی را به بهترین نحو انجام دهند. همچنین کار با پست الکترونیک (Email) نیز بسیار کاربردی است؛ چراکه ارتباطات اداری و شخصی با استفاده از سرویس‌های Email انجام می‌شوند.

 آشنایی با پاورپوینت (Microsoft Office PowerPoint)

از طریق این نرم‌افزار می‌توان ساخت اسلاید، قالب بندی متون، ویرایش، تصاویر گرافیکی و … را انجام داد. همچنین پاورپوینت یکی از ابزارهای کاربردی و قوی برای ارائه مطالب یا گزارشات به صورت خلاصه است.

سازمان های دریافت کننده مدرک ICDL

همانطور که گفته شد، به دلیل مزایای اشنایی با icdl در مصاحبه شغلی، بسیاری از سازمان‌‌ها و شرکت‌ها در مصاحبه‌های شغلی از افراد درخواست ارائه مدرک icdl می‌کنند تا سطح آن فرد را در رابطه کار با کامپیوتر بسنجند و از توانایی‌های او در این خصوص آگاه شوند. اما ارائه مدرک icdl با توجه به مزایای آن در برخی از سازمان‌ها الزامی و ضروری می‌باشد. این سازمان‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری
 • شرکت‌های بیمه
 • شرکت نفت
 • قوه قضاییه و شورای حل اختلاف
 • اداره ثبت اسناد
 • شرکت‌های خصوصی
 • حکم سردفتری و دفتریاری
 • ادارات برق، گاز و …

 

 

 

مزایای بسیار ارائه ICDL در مصاحبه های شغلی!

امروزه یکی از مواردی که جزو شرایط مهم استخدام محسوب می‌شود، ارائه مدرک icdl است. از این رو افراد باید در مصاحبه‌های شغلی یا ارسال رزومه‌ خود داشتن مدرک icdl را بیان کنند یا در صورت نداشتن مدرک قبل از ارسال رزومه نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. مدرکی بین‌المللی و معتبر و مورد قبول اکثر شرکت‌‌ها (خصوصی، دولتی، موسسات و سایر)، کاهش هزینه‌های پشتیبانی سیستم‌های کامپیوتری، افزایش سطح توانایی فناوری اطلاعات شرکت، عدم اتلاف وقت برای کارهای غیرموثر IT از جمله مزایای اشنایی با icdl در مصاحبه شغلی است؛ بنابراین افراد برای افزایش اگاهی، سطح و دانش خود در حوزه فناوری اطلاعات باید مهارت‌های هفتگانه icdl را به خوبی یاد بگیرند.

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است